Son Dakika Haberleri: "Harekat durdurulsun" diyen AB, Türkiye'yi tehdit etti: Ödeme yapmayız

"Harekat durdurulsun" diyen AB, Türkiye'yi tehdit etti: Ödeme yapmayız

10 gün önce

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye'yi, Barış Pınarı Harekatı'nı durdurmaya çağırdı ve güvenli bölge için ödeme yapmamakla tehdit etti.

Türkiye'nın başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Avrupa Birliği'nden (AB) ilk açıklamayı Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker yaptı. Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Juncker, Ankara'ya itidalli davranma ve Suriye'deki Barış Pınarı Harekatı'nı durdurma çağrısı yaptı. Juncker, "Suriye harekatını durdurun, 'güvenli bölge' için ödeme yapmayacağız" dedi.

Juncker konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

"AB'DEN MALİYETİNİ ÜSTLENMESİNİ BEKLEMEYİN"

"Türkiye'nin Suriye sınırında anlamamız gereken güvenlik kaygıları var. Ancak Türkiye ve diğer aktörlere itidal çağrısında bulunuyoruz. Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB'den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin."

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin ABD ile Güvenli Bölge konusunda anlaşamamasının ardından Suriye'ye düzenlenmesi beklenen ve günlerdir konuşulan harekat bugün saat 16.00'da başladı. Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı adı verilen harekatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatıldığını duyurdu. Harekat kapsamında PKK/ YPG'ye ait hedefler jetlerle vuruldu. Karadan giren Türk ordusu saat 18.00 itibariyle sınırın 25 kilometre kadar içerisine girmeyi başardı.

 Harekat durdurulsun diyen AB, Türkiye'yi tehdit etti: Ödeme yapmayız
Fırat'ın doğusuna beklenen harekat, jetlerle yapılan 4 saldırı ile başladı

Jetlerden sonra obüsler de bombardımana başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın harekat emrini verdiği o an

Haber Yayın Tarihi: 09.10.2019 05:27 Keskin nişancı saldırısında yaralanan SMO askerleri kanlar içinde hastaneye kaldırıldı
Bakan Akar'dan harekatı eleştiren ülkelere tepki: Siz ne yapardınız? İngiltere Parlamentosu, yeni Brexit anlaşması oylamasının ertelenmesine karar verdi ABD'li yetkili açık açık itiraf etti: Türkiye'nin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk