Son dakika haberleri! Prof. Dr. Büyükçelik: Meme kanserinde erken teşhis önemli - Son Dakika

Son dakika haberleri! Prof. Dr. Büyükçelik: Meme kanserinde erken teşhis önemli

19.10.2020 11:18
Son dakika haberleri! Prof. Dr. Büyükçelik: Meme kanserinde erken teşhis önemli, System.String[]

Son dakika haberi: İÇ Hastalıkları, Tıbbi Onkoloji hekimi Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, meme kanserinde erken teşhisin tedavi için önemli olduğunu, koronavirüs pandemisi nedeniyle hastanelerden uzak duran kadınların tetkiklerini geciktirmemeleri gerektiğini söyledi.

İÇ Hastalıkları, Tıbbi Onkoloji hekimi Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, meme kanserinde erken teşhisin tedavi için önemli olduğunu, koronavirüs pandemisi nedeniyle hastanelerden uzak duran kadınların tetkiklerini geciktirmemeleri gerektiğini söyledi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları, Tıbbi Onkoloji hekimi Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, meme kanseri farkındalık ayında yaptığı değerlendirme açıklamasında, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu; ancak erken teşhis ile tedavinin başarı oranının yüksek olduğunu söyledi. Büyükçelik, "Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Her 8 kadından 1'i, yaşamı boyunca meme kanseri tanısı alabilir. Geçmiş yıllarla kıyaslandığında, meme kanseri sayısında artış olduğu görülmektedir. Buna karşın, özellikle 1990'lı yıllardan itibaren meme kanserine bağlı ölümlerin sayısında ciddi bir azalma yaşanmaktadır. Bunun nedeni, taramaların efektif olarak yapılması, hastalığın çok erken dönemde yakalanması ve tedavi yöntemlerinde ciddi gelişmelerdir" dedi.

'KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORKUN'Koronavirüse rağmen alınacak tedbirlerle kadınların tarama ve tetkiklerini geciktirmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, "Hastaneler ve sağlık personeli önemli risk gruplarından bir tanesi; ama şu da bir gerçek ki hastalarımızın önemli bir kısmı koronavirüse sosyal hayatları içinde yakalanıyorlar. Dışarıya göre hastanelerin göreceli olarak daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Meme kanseri erken dönemde tanı konulduğunda, şifa şansı çok yüksektir. Hanımlar lütfen taramalarınızı ertelemeyin. Maalesef içinde bulunduğumuz durum nedeniyle, kanser taramalarının gecikmesinde koronavirüs önemli bir faktördür. İnsanlar, bulaşma endişesiyle hastaneye gitmeyince teşhis ve tedavilerde de önemli gecikmeler oluyor. Bugün Amerika'da 90 bin civarında erken evre kanser hastasının evre atladığını görüyoruz. İleri evreye geçmek demek bu hastalığın şifa şansını düşürmek demektir. Bu rakamın ülkemiz için 30 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. 30 bin çok önemli bir rakam. Hanımlara meme kanseri farkındalık ayında seslenmek istiyorum; lütfen koronavirüsten korkarak, taramalarınızı geciktirmeyiniz. Gerekli tedbirleri alarak, lütfen tetkiklerinizi zamanında yaptırınız. Kanserden değil, geç kalmaktan korkun" diye konuştu.

- Kayseri
Son dakika haberleri! Prof. Dr. Büyükçelik: Meme kanserinde erken teşhis önemli
Son dakika haberleri! Prof. Dr. Büyükçelik: Meme kanserinde erken teşhis önemli

- Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık Son dakika haberleri! Prof. Dr. Büyükçelik: Meme kanserinde erken teşhis önemli - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz: Vaka sayıları düşmezse uzun süreli kapanma gündemimizde Beşiktaşlı Mensah'tan şampiyonluk paylaşımı: Sonunda deniz kenarında Türk çayı içeceğiz CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?