Son Dakika Haberleri: Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Aramasında 'Mavi Işık' Yöntemi Kullandı

Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Aramasında 'Mavi Işık' Yöntemi Kullandı

2 yıl önce

Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda Türk ekibin çalışması sürerken binanın çatısında inceleme yapan polisler kameralara yansıdı. Ekiplerin, Luminol diye adlandırılan mavi ışıkla bina içerisinde DNA örneği aradıkları görüntülendi.

Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Aramasında 'Mavi Işık' Yöntemi Kullandı, System.String[]

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili oluşturulan ortak çalışma grubunda yer alan Türk yetkililerin başkonsolosluğa gelmesinin ardından, 2 minibüs ve 2 olay yeri inceleme aracıyla gelen uzman ekipler de binaya girdi.

Levent'teki başkonsolosluğa bir olay yeri inceleme aracı ve sivil plakalı 4 araçla gelen Türk yetkililerin ardından saat 20.15'te 2 minibüs ve 2 olay yeri inceleme aracı daha konsolosluğa geldi. Konsolosluk binasını çevreleyen bariyerlerin içine alınan araçlardaki uzman ekipler, daha sonra binaya girdi. Binaya ilk giren olay yeri inceleme ekibinin ise saat 20.00 civarında dışarı çıktığı görüldü.

"MAVİ IŞIK" YÖNTEMİ

Suudi Arabistan Konsolosluğu'na giren ekipler, Cemal Kaşıkçı olayını çözmek için "Mavi Işık"la inceleme yapıyor. Olay yeri inceleme ekipleri daha önce Münevver Karabulut cinayeti de dahil pek çok cinayeti mavi ışık yöntemiyle çözmüştü.

Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı için inceleme yapan polis ekiplerinin konsolosluktaki çalışması devam ediyor. Olay yeri inceleme ekipleri daha önce Münevver Karabulut cinayeti de olmak üzere çok sayıda cinayeti çözmek için kullandıkları "Mavi Işık "yöntemini konsolosluk içinde kullanıyor. Duvarlara ve konsolosluk içindeki her noktaya bu ışık tutulurken, ekipleri çalışması da kameralarca kaydedildi.

"MAVİ IŞIK" YÖNTEMİ NEDİR?

Mavi Işık yöntemi modern "olay yeri inceleme" yöntemlerinden biri olarak bütün dünyada kullanılıyor. Luminol adı verilen madde herhangi bir yüzeye püskürtüldüğünde, bu yüzdeki kan izi ve kalıntılarıyla tepkimeye giriyor. Tepkime sonucunda ise mavi-yeşil renkte bir ışık saçıyor. Böylece, gözle görülemeyecek kan kalıntıları bu şekilde tespit edilebiliyor.

ÖZEL EKİP KURULDU

İnceleme heyetinin başında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bir başsavcıvekili ve bir cumhuriyet savcısı bulunurken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Asayiş ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüklerine bağlı uzman personel de ekipte yer alıyor.


Haber Yayın Tarihi: 15.10.2018 10:45 Kaynak: İHABeckham, Falcao'yu transfer etmek istiyor
Çin'de devlet sırrını alenen dergiye bastılar Fotomontajla TIME dergisine kendisini kapak yapan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi istifa etti