Ticaret Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı market ve pazar yeri denetimi başlattı - Son Dakika

Ticaret Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı market ve pazar yeri denetimi başlattı

Ticaret Bakanlığı ekiplerince, Ramazan Bayramı öncesi, 81 ilde temel gıda ve tüketim ürünlerinin satıldığı marketlerde ve pazar yerlerinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Denetim sonucunda fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere 100 bin TL'ye kadar, stokçuluk yaptığı tespit edilenlere ise 500 bin TL'ye kadar ceza kesilecek.

Ticaret Bakanlığı gıda fiyatlarına yönelik bayram öncesi saha denetimlerini arttırdı. Türkiye genelinde yapılan denetimlerde, Bakanlık ekipleri ürünlerde fahiş fiyat uygulanıp uygulanmadığının tespit etmek amacıyla fiyat değişimlerini incelerken, bu değişiklikleri tutanak altına aldı. Denetim sonuçları, 16 Nisan 2020 tarihinde TBMM'de kabul edilen 7244 sayılı 'Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' kapsamında oluşturulan 'Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu' tarafından incelenecek. Bu kapsamda firmaların öncelikle savunmaları istenerek, kurul tarafından değerlendirilmeye alınacak.

81 ilde eş zamanlı denetim başladı! Fırsatçılara 500 bin TL'ye kadar ceza kesilecek

500 BİN TL'YE KADAR CEZA KESİLECEK

Kurulun, fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere yönelik 10 bin TL'den 100 bin TL'ye; stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin TL'den 500 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulama yetkisi bulunuyor. Ticaret Bakanlığı' nca yapılacak denetim ve incelemeler kapsamında perakende fiyatların yanı sıra ilgili ürünlerde tedarik zincirinin tüm aşamalarındaki fiyat uygulamaları yakından takip edilirken, sahada denetim çalışmaları devam ediyor.

81 ilde eş zamanlı denetim başladı! Fırsatçılara 500 bin TL'ye kadar ceza kesilecek

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULU BUGÜN İLK KEZ TOPLANDI

Öte yandan 'Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu' bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu temsilcileri ile üretici ve tüketici örgütleri ile perakende sektörünü temsil eden üyeler katıldı. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak kurulun öncelikli gündem maddesini Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan maske tavan fiyat uygulaması oluşturuyor. Temel gıda ve ihtiyaç maddelerindeki fiyat hareketleri de bugünkü toplantıda değerlendirilecek. Yapılan denetimlerle serbest piyasanın sağlıklı ve düzenli işlemesini sağlamak, tüketicileri korumak ve piyasa bozucu faaliyetlerle mücadele etmek amaçlanıyor.

Ticaret Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı market ve pazar yeri denetimi başlattı

Son Dakika

Ordulu vatandaş, 200 bin dolara satmadığı gizemli taşı Erdoğan'a teslim etmek istiyor Buğdayda verim artınca çiftçi hasada kurban keserek başladı Yükselişe geçen altının gram fiyatı 377,5 liradan işlem görüyor Bakan Albayrak'ın dün müjdesini verdiği destek paketinin detayları belli oldu Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren trafik sigortasında zam oranı yarı yarı azaldı Merkez Bankası'nın rezervleri 86,3 milyar dolara geriledi Çankaya, Şenkaya ve Bingöl belediyelerine 98 zabıta memuru alınacak ABD'li perakende şirketi Tuesday Morning, koronavirüs nedeniyle iflas erteleme başvurusu yaptı Karantina döneminde vatandaş 48 ton altın aldı Güne yükselişle başlayan dolar 6,81'den işlem görüyor İngiliz hava yolu şirketi EasyJet 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracak Nissan, Barselona'daki fabrikasını kapatıyor Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fırsatçılık ve stokçuluğun önüne geçmek için göreve başlıyor Tarihi İpek Yolu üzerinde kurduğu su değirmeninde tahin üretip kilosunu 35 liradan satıyor Son dakika: Hızlı tren seferleri 07.00 itibarıyla başladı! Yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor