Trump'ın savaşı bitireceğiz dediği anlaşma sonrası Filistinliler sokağa döküldü - Son Dakika

Trump'ın savaşı bitireceğiz dediği anlaşma sonrası Filistinliler sokağa döküldü

29 gün önce

ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nın Orta Doğu'ya barış getireceğini öne sürdükleri 'Yüzyılın Anlaşması'na Filistinliler tepki gösterdi.

İki lider canlı yayında Yüzyılın Anlaşması'nın ana hatlarını dünyaya duyurdu. Canlı yayın sürerken Filistinliler sokaklara dökülerek anlaşmaya karşı tepkilerini gösterdi.

ABD BAYRAKLARI VE DOLAR YAKILDI

Gazze'de sokaklara çıkan göstericiler dolar ve ABD bayrakları yakarak Yüzyılın Anlaşmasını protesto etti. Filistin Devlet Başkanı Abbas daha önce yaptığı açıklamalarda anlaşmaya destek vermediğini ifade etmişti.

HAMAS PLANA TEPKİ GÖSTERDİ

Filistinli direniş örgütü Hamas, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planına güçlü bir şekilde karşı çıkacaklarını açıkladı. Fetih Hareketi de plana tepki göstererek, "Filistin davasını tasfiye etme projesi olan "Yüzyılın Anlaşması"nı başarısız kılmak için direnişe ve çalışmaya başlayacağız" tepkisini gösterdi.

NE OLMUŞTU?

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıkladı. Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Trump, konuşmasının başında, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu. Donald Trump, planının, Filistin'e başkenti Doğu Kudüs'te olan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ancak söz konusu başkentin neresi olacağı konusunda detaya girmedi.

Sözde Orta Doğu barış planına göre, Trump, Filistin'e, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump ayrıca, sözde Orta Doğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu söyledi.

Trump'ın savaşı bitireceğiz dediği anlaşma sonrası Filistinliler sokağa döküldü
Trump sözde 'Yüzyılın Anlaşması'nı açıkladı: Kudüs İsrail'in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek

Beyaz Saray'dan Türk gazetecilere ambargo! Basın toplantısına alınmadılar

Haber Yayın Tarihi: 28.01.2020 09:34 Son Dakika

Canlı yayında "Elimde belgeleri var" deyip duyurdu: Koronavirüs korkutmaya yönelik bir virüs
Yuvada çalışan kadın, istismar ettiği 13 yaşındaki çocuktan bebek dünyaya getirdi Kaybolduktan 5 gün sonra İzmir'de bulunan 3 liselinin neden evden kaçtıkları belli oldu