Yüksek kaza oranı nedeniyle "Uçan tabut" olarak bilinen savaş uçağı, kuşlara ev oldu - Son Dakika

Yüksek kaza oranı nedeniyle "Uçan tabut" olarak bilinen savaş uçağı, kuşlara ev oldu

26.02.2021 08:42

Mersin'de 22 yıldır sahilde sergilenen ve uçtuğu dönemde yüksek kaza oranı nedeniyle 'uçan tabut' adı verilen 8- 7005 bombardıman savaş uçağı, şimdilerde kuşlara ev oldu. Sergilenen uçak ve yanındaki gemi, hem yerli hem yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Kanada'dan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) 1983 yılında hibe edilen savaş uçağı gerek binlerce fit yüksekliğe çıkması gerekse de hızı nedeniyle dönemin en etkili av önleme ve bombardıman uçakları arasında yer aldı.

22 YILDIR SERGİLENİYOR

Uçtuğu dönemlerde yüksek kaza oranından ötürü 'uçan tabut' olarak da anılan uçak, son uçuşlarının ardından hangara çekildi ve anıt uçak olarak sergilenmesi için Türkiye'ye gönderildi. 1999 yılında TSK tarafından 8- 7005 koduyla Mersin'e hibe edilen uçak, 22 yıldır Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Pozcu sahilinde sergileniyor.

Yüksek kaza oranı nedeniyle 'Uçan tabut' olarak bilinen savaş uçağı, kuşlara ev oldu

KUŞLARIN EVİ OLDU

Yıllarca askeriyede kullanılan bombardıman uçağı, şimdilerde ise kuşlara ev oldu. Uçağı gören vatandaşlar da hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmiyor. 'Uçan tabut'un yanında yer alan ve adını Barış Harekatı sırasında batan TCG Kocatepe'de şehit olan Teğmen Caner Gönyeli'den alan gemi de kuşlara ev oldu. 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ganimet olarak ele geçirilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli Gemisi de kuşların akınına uğruyor.

Yüksek kaza oranı nedeniyle 'Uçan tabut' olarak bilinen savaş uçağı, kuşlara ev oldu

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Ele geçirildikten sonra Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde 8 Nisan 1976- 12 Temmuz 1996 döneminde 'karakol botu' olarak görev yapan gemi, artık Mersin sahilinde hem çocuklara gemi sevgisini aşılamak hem de tarihi bilinç oluşturmak için sergileniyor. Efsane savaş uçağı ile aynı yerde sergilenen gemi, geldiği ilk günden beri yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Yüksek kaza oranı nedeniyle 'Uçan tabut' olarak bilinen savaş uçağı, kuşlara ev oldu
Yüksek kaza oranı nedeniyle Uçan tabut olarak bilinen savaş uçağı, kuşlara ev oldu

Kaynak: DHA

Son Dakika Yaşam Yüksek kaza oranı nedeniyle 'Uçan tabut' olarak bilinen savaş uçağı, kuşlara ev oldu - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Fenerbahçe, Moussa Marega ve Kenan Karaman'la anlaşmaya vardı Fenerbahçe, Moussa Marega ve Kenan Karaman'la anlaşmaya vardı Yiğidolar'dan müthiş geri dönüş! Sivasspor, deplasmanda Gençlerbirliği'ni 3-2 mağlup etti Yiğidolar'dan müthiş geri dönüş! Sivasspor, deplasmanda Gençlerbirliği'ni 3-2 mağlup etti Anne ve babasını koronadan kaybeden itfaiye eri de virüse yenik düştü Anne ve babasını koronadan kaybeden itfaiye eri de virüse yenik düştü Genco Erkal, Cumhurbaşkanına hakaretten ifadeye çağrıldı Genco Erkal, Cumhurbaşkanına hakaretten ifadeye çağrıldı Kayalıklar arasında sıkışmış halde bulunan yaşlı kadın yaşamını yitirdi Kayalıklar arasında sıkışmış halde bulunan yaşlı kadın yaşamını yitirdi Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri, Türkiye'den 13 adet Bayraktar TB2 SİHA sipariş etti Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri, Türkiye'den 13 adet Bayraktar TB2 SİHA sipariş etti Dua etmek için aile mezarlığına giden baba, kayıp oğlunun cansız bedenini buldu Dua etmek için aile mezarlığına giden baba, kayıp oğlunun cansız bedenini buldu Son dakika! Erdoğan'dan KKTC'nin Kur'an kurslarını kapatmasına tepki: Bu yanlıştan dönün, dönmezseniz farklı adımlar atacağız Son dakika! Erdoğan'dan KKTC'nin Kur'an kurslarını kapatmasına tepki: Bu yanlıştan dönün, dönmezseniz farklı adımlar atacağız