Uluslararası sigorta dolandırıcılığı yapan çete çökertildi - Son Dakika

Uluslararası sigorta dolandırıcılığı yapan çete çökertildi

2 ay önce

Uluslararası sigorta dolandırıcılığı yapan çete çökertildi Onlarca yabancı plakalı lüks aracı kaza yapmış gibi gösterip sigorta şirketlerini 3 Milyon zarara uğrattılarANKARA - Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yabancı plakalı lüks araçlara sahte...

Uluslararası sigorta dolandırıcılığı yapan çete çökertildi

Onlarca yabancı plakalı lüks aracı kaza yapmış gibi gösterip sigorta şirketlerini 3 Milyon zarara uğrattılar

ANKARA - Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yabancı plakalı lüks araçlara sahte kaza raporları düzenleyerek uluslararası sigorta dolandırıcılığı yapan çete çökertildi. Gerçekleştirilen operasyonda 47 şüpheli gözaltına alındı.

Başkent'e Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 1 yıldır sürdürdüğü teknik ve fiziki takip sonucunda, yabancı plakalı lüks araçlara sahte kaza raporları düzenleyerek uluslararası sigorta dolandırıcılığı yapan çeteyi çökertti. Yabancı plakalı lüks araçlara sahte kaza raporları düzenleyerek uluslara sigorta dolandırıcılığı yaptığı tespit edilen 47 şüpheli zanlı gerçekleştirilen operasyonla gözaltına alındı.


Tamirhaneler bile sahte

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde yapılan inceleme ve araştırmalarda, aralarında sigorta experlerinin, banka çalışanlarının, tamirhane sahipleri ile gerçek araç sahiplerinin bulunduğu 47 şüphelinin, Türkiye genelinde yurt dışı yabancı plakalı araçları sistematik ve bilinçli bir şekilde kaza yapmış gibi göstererek, kaza sonrası inandırıcı olması için kolluk kuvvetlerinin isimlerini de kullanarak sahte maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenledikleri, gerçekte olmayan tamirhanelerde araçlar tamir edilmiş gibi gösterilip sigorta şirketlerinden kaza hasar bedeli altında para alarak haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.


3 Milyon TL zarar

Öte yandan experler tarafından olumsuz verilen kaza raporları için, birlikte hareket ettikleri experlere rapor tutturarak sigorta tahkim kuruluna başvurarak sigorta şirketlerinden icra ile gerçekte olmayan kazalar için kaza hasar bedelini aldıkları, dolandırıcılık sonrasında sigorta şirketlerin toplam 3 Milyon TL zarara uğratıldığı tespit edildi.


47 zanlı göz altında

Şüphelilerin yakalanması içim Ankara başta olmak üzere 9 ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. 47 zanlı göz altına alındı. Aramalar neticesinde sahte kaza raporları, kaşe, fatura çok sayıda belge ve 3 adet ruhsatsız tabanca ile 8 adet mermi ele geçirildi. Şüpheliler ifade işlemleri sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.


Kimlik bilgilerini kimlerden aldılar?

Bunların yanı sıra bazı vatandaşların sürücü bilgileri, kimlik bilgilerinin kullanıldığı, bu yolla onlarca vatandaşı mağdur ettiklerine de ulaşıldı. Polisin böylece vatandaşın kimlik bilgilerini kimlerden ve nasıl temin ettiklerini araştırdığı da öğrenildi.

Uluslararası sigorta dolandırıcılığı yapan çete çökertildi

Haber Yayın Tarihi: 26.11.2019 08:06 Kaynak: İHA

YORUMLAR


Son Dakika

Benzin istasyonunda görevlilerle şakalaşan polis, ardından kafasına sıktı
İlkokul öğrencisi, valinin makam aracındaki bayrağı öptü Çocuğunun babasını aramaya geldi, gerçeklerle Esra Erol'da programında yüzleşti

Son Dakika Haberleri