Son Dakika Haberleri: Usulsüz Dinleme" Davası

Usulsüz Dinleme" Davası

4 yıl önce

"Usulsüz dinleme" iddialarıyla aralarında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak'ın da bulunduğu 17'si polis 18 kişi hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

Usulsüz Dinleme

"Usulsüz dinleme" iddialarıyla aralarında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak'ın da bulunduğu 17'si polis 18 kişi hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.


Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki 7. duruşmaya, sanıklar eski İstihbarat Daire Başkanı Altıparmak, aynı dairenin eski başkan yardımcıları Mehmet Erdil ve Hüseyin Özbilgin, eski E Şube Müdürlüğü görevlileri Mustafa Sakin ve Uğur Eski, eski R Şube Müdürlüğü görevlisi Muhamed Yılmaz ile tarafların avukatları katıldı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen "casusluk ve yasa dışı dinleme" soruşturması kapsamında Silivri Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı J Şube Müdürü Erol Demirhan da görüntülü sistemle savunma yaptı.


Duruşmada, Emniyet Genel Müdürlüğünden gönderilen yazıda, zorla getirilme kararı verilen tanıklar Salih Keskinkılıç ve Gürsel Aktepe'nin adreslerinde bulunmadığı ve Keskinkılıç hakkında başka bir suçtan yakalama kararı olduğu açıklandı.


Gelen müzekkere yazıları okunup dava dosyasına konuldu.


Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak savunmasında, "Denetleme evrakları, mahkeme tarafından dosyaya kazandırıldı. Eğer bu evraklar müfettişe sunulsaydı burada sanık olarak yargılanmayabilirdim. İdarenin kasıtlı eylemi olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.


Altıparmak'ın avukatı ise müvekkilinin arama kararları alındığında, il dışında denetleme görevinde olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatını talep etti.


Mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.


İddianame


İddianamede, eski MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak, eski CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, Albay Ömer Gümüş, suç tarihinde TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Mehmet Önder Yetiş, Prof. Dr. Ender Ethem Atay ve polis memuru Mustafa Boztepe ile askeri projelerde yer alan Ahmet Serdar Adalı "mağdur" olarak gösteriliyor.


MHP Ankara Milletvekili Erkan Bülent Haberal, Gazeteci Ahmet Şık'ın eşi Yonca Verdioğlu Şık, askeri projelerde görev alan Güner Alpaydın, Dursun İlhan Tüfekçi, Ayşe Buğu Bayazıt, Cemil Berin Erol ve Süleyman Gökhun Tanyer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanları Ali Kılıç ve Recep Cengiz ile Hanefi Avcı'nın avukatı Refik Ali Uçarcı "müşteki" olarak iddianamede yer alıyor.


Mağdur ve müştekileri usulsüz dinlediği kaydedilen sanıklara, "askeri ve siyasi casusluk", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üyesi olmak", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek" suçlamaları yöneltiliyor.


Dinlenen kişiler arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile TÜBİTAK İLTAREN'in, güdümlü mermilere karşı savunma projesinde yer alanların da bulunduğu bildirilen iddianamede, "ülke güvenliği itibarıyla gizli kalması gereken savunma projelerine ait bilgilerin askeri casusluk maksadıyla temin edildiğinin belirlendiği" kaydediliyor.

Haber Yayın Tarihi: 24.03.2016 12:34 Kaynak: AASabaha karşı geçiş üstünlüğü maddesi değiştirildi! Artık vekiller kırmızı ışıkta geçebilecek
Milletvekili, Sayıştay raporlarıyla duyurdu: 87 bin lira maaş alan ETİ Maden çalışanları var Itır Esen, derin göğüs dekoltesiyle yürek hoplattı