Vıp Dinleme" Soruşturması - Son Dakika

Vıp Dinleme" Soruşturması

17.03.2016 17:29
Vıp Dinleme

Bazı iş adamları ile gazetecilerin dinlenilmesi ve takip edilmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) hakkında yürütülen "VIP dinleme" soruşturması kapsamında, aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu başka suçlardan tutuklu 15 şüphelinin hakimlik sorgusu başladı.

Bazı iş adamları ile gazetecilerin dinlenilmesi ve takip edilmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) hakkında yürütülen "VIP dinleme" soruşturması kapsamında, aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu başka suçlardan tutuklu 15 şüphelinin hakimlik sorgusu başladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen ve FETÖ/PDY'nin 2007-2012 yılları arasında gerçekleştirdiği ileri sürülen "yasa dışı dinlemelere" yönelik soruşturma kapsamında, diğer davalardan tutuklu 15 şüpheli, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Şüphelilerin İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğinde sorgusuna başlandı.

Soruşturma kapsamında 15 Mart Salı günü tutuklu bulundukları cezaevinden getirildikleri adliyede soruşturma savcısı tarafından ifadesi alınan şüpheliler, tutuklanma istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişti. Şüphelilerin avukatları, zaten tutuklu bulunan müvekkillerinin sorgulamanın geç başlayacak olması nedeniyle başka bir gün yapılmasını talep etmişti. Bu talebi uygun gören hakimlik 15 şüphelinin 17 Mart'ta (bugün) sorgulanmasına karar vermişti.

Bu arada soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 15 şüpheli dışında kalan 21 şüpheliden 20'si de, dün adliyeye getirilmiş, biri emniyetten serbest bırakılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ifadesi alınan bu şüphelilerden 19'u mahkemeye sevk etti, bir kişiyi de salıverdi. Hakimlikçe sorgulanan 19 şüpheli, haklarında yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Süreç

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen FETÖ/PDY'nin 2007-2012 yılları arasında yaptığı öne sürülen "yasa dışı dinlemelere" yönelik soruşturma kapsamında emniyete operasyon talimatı verildi.

"VIP dinleme" soruşturması kapsamında, Fetullah Gülen ve 44 istihbaratçı polis hakkında "silahlı örgüt kurmak ve üye olmak" ile "özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar" yönünden işlem yapıldığı belirtildi.

Savcılığın talimatı üzerine, İstanbul merkezli 15 ilde gözaltı kararı alınan 24 şüpheli polis hakkında operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda, 21 polis gözaltına alınırken, 3 polis halen aranıyor. Diğer 4 polis ise ifadeleri alındıktan sonra bırakılmıştı.

Soruşturma kapsamında, aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu 16 şüpheli polis hakkında FETÖ/PDY'ye yönelik başka davalardan tutuklu oldukları için gözaltı kararı verilmediği ancak adliyeye getirilerek ifadelerinin alınacağı, söz konusu soruşturmanın 1 numaralı şüphelisinin ise Fetullah Gülen olduğu belirtilmişti.

FETÖ/PDY şüphelilerinin, bazı iş adamı ve gazetecileri suç örgütleriyle irtibatı varmış gibi 5 yıl boyunca izledikleri, telefon konuşmalarını sahte isimle karar almak suretiyle kaydettikleri ve bunu da mağdurları baskı ve etki altına almak amacıyla gerçekleştirdikleri öne sürüldü.

Savcılığın tespitine göre, şüpheli polislerin "VIP dinlemeleri", 2013'ün sonunda planladıkları "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırma veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engelleme" planlarına hazırlık amacıyla yaptıkları iddia edildi.

Dinlenilen 59 kişi

Şüphelilerin; Ferit Şahenk, Yıldırım Ali Koç, Caroline Nicole Koç, Mehmet Emin Karamehmet, Mustafa Süzer, Fevzi Bülent Özaydınlı, Atalay Şahinoğlu, Erol Altaca, Mehmet Yörük, Melih Türker, Mehmet Topsoy, Ali İhsan Karacan, Yener Şenok, Süleyman Kocakaya, Dursun Ali Yılmaz, Memduh Karakullukçu, Sezai Çanakçı, İbrahim Çağlar, İbrahim Özay Şendir, Ömer Lütfi Karagöz, Cemal Tanıl Küçük, İ. Tufan Türenç, Mehmet Murat Yetkin, Zafer Mutlu, Sabri Yılmaz Özdil, Can Dündar, Aslı Aydıntaşbaş, Mehmet Faraç, İsmail Küçükkaya, Mirgün Sırrı Cabas, İsmail Uğur Dündar, İbrahim Yıldız, Amberin Zaman, Şirin Payzın Acet, Nihat Genç, Rasih Yılmaz, Selahattin Sadıkoğlu, Ergün Diler, Cengiz Semercioğlu, Halil Engin Ardıç, Bedri Baykam, İlhami Melih Meriç, Metin Yüksel, Saner Ayar, Recep Tepeli, Nesibe Ruhat Mengi, Bülent Çöltekin, Rıdvan Bıyık, Mustafa Şekeroğlu, Gülden Aydın, Mehmet Nuri Çolakoğlu, Faruk Bildirici, Şükran Suna Vidinli, Arslan Bulut, Özdemir İnce, Mehmet Emin Darendeliler, Ahmet Altınel, Hüseyin Özalp ve Metin Yavuz Yalçın'ı dinlediği ve izlediği öğrenildi.


Son Dakika

Kız arkadaşını bıçaklayıp sosyal medyadan paylaştı: Ben gururluyum, yapmayın etmeyin dedim bıçakladım BB Erzurumspor'da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı Kadıköy galibiyetinin ardından Sergen'den itiraf! Oyuncularıyla yaptığı konuşmayı anlattı Irak'ta füze saldırısı düzenlenen petrol rafinerisinde yangın çıktı Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye maç sonu üç gönderme birden Senegalli eski milli futbolcu Papa Bouba Diop hayatını kaybetti Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Züleyha'sı Hilal Altınbilek'in paylaşımı, aşkını ortaya çıkardı 17 yaşındaki genç kız, evinde başından vurulmuş halde ailesi tarafından ölü bulundu