Yalçın Topçu: "Türkiye Yeniden Ulu Bir Çınar Olma Yoluna Girmiştir" - Son Dakika

Yalçın Topçu: "Türkiye Yeniden Ulu Bir Çınar Olma Yoluna Girmiştir"

2 yıl önce

Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, “Türkiye yeniden ulu bir çınar olma yoluna girmiştir” dedi.

Yalçın Topçu:

Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, "Türkiye yeniden ulu bir çınar olma yoluna girmiştir" dedi.


Yerli Düşünce Derneği Kırgızistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ilanının 27. Yıldönümü münasebetiyle bir program düzenledi. Programa derneğin onursal başkanı ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Denetleme Kurulu Üyesi Yalçın Topçu'nun yanı sıra Azerbaycan Milli Kahramanı İbad Hüseyinli, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Türksoy Temsilcisi Elçin Gafarlı, Kırgızistan büyükelçiliği temsilcileri, STK temsilcileri, Yerli Düşünce Derneği mensupları ve davetliler katıldı. Program öncesi davetlilere Kırgızistan adetleri gereği Kırgızistan'ın yerel lezzeti "boorsok" ve tuz ikram edildi.


"Yüz yıl önce Atatürk'ün, bugün Erdoğan'ın etrafında"


Gazetecilerin soruları üzerine gündemi değerlendiren Topçu, eskiden günümüze Türk milletinin mücadelesini özetleyerek "Bugün her türlü tezgah ve kumpasları ile üzerimize gelenlerin dedelerine, yüz yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün etrafında Seyit Onbaşılar, Kınalı Aliler, Yörük Aliler, Gördesli Makbuleler, Kastamonulu Şerife bacılar, Erzurumlu kara Fatmalar, Maraşlı sütçü imamlar, Antepli Şahin beylerin yaptıklarını, bugün de onların torunları olan bizler, başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında tek millet olarak Malazgirt, Çanakkale, Sakarya ve 15 Temmuz ruhunda milletçe yapmaya kararlı ve hazırız" ifadelerini kullandı.


"Türkiye yeniden ulu bir çınar olma yoluna girmiştir"


Türkiye'nin her alanda güçlü bir ülke olduğunu ve bu anlamda varlığını sürdürecek çok net hedeflere sahip bir ülke olduğunu belirten Topçu, "Türkiye yeniden ulu bir çınar olma yoluna girmiştir. Ne dolar, ne FETÖ, ne PKK, ne DEAŞ, ne de bu kumpasların arkasındakilerin tehditleri, Türkiye'yi hedefinden döndüremez" şeklinde konuştu.


"Kırgız halkı tarihi kamu kültürüne sahip ender halklardan birisidir"


Topçu, "Manas Atamızın, Kurmanjan Datka anamızın evlatları, ata topraklardaki kardeşlerimiz, kadim Kırgız halkı, Göktürk kitabelerinde de ismi geçen en köklü Türk halklarından birisidir. Dünya edebiyatının muhteşem kalemi, Türk dünyasını iftiharı, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un kardeşleri Kırgız halkı, dünya medeniyetine her hususta büyük katkılarda bulunmuş ve dünya siyasi tarihinin her bir evresinde isminden söz ettirmiş, tarihi geçmişi ve tarihi bir kamu kültürü olan ender halklardan birisidir" diye konuştu.


"Kırgızistan'ı tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur"


Kırgızistan ve Türkiye devletleri ile halklarının ilişkilerinin kardeşlik hukuku çerçevesinde her geçen gün artarak devam ettiğini vurgulayan Topçu, "1991 yılında kardeş Kırgız Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Türkiye bu adımıyla iki ülke arasındaki kardeşlik hukuku ile ilgili sorumluluğunu da yerine getirmiştir" şeklinde konuştu.


"Türkiye başlattığı kalkınma atağını, Türk dünyası ile olan ilişkilerine de taşımıştır"


Türkiye ile Kırgızistan arasında 30 Eylül 1995 tarihinde İzmir'de imzalanan anlaşmayı hatırlatan Topçu, "Kurulan Manas Üniversitesi, iki kardeş ülke ve halkları arasındaki ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel ilişkilere sağladığı katkı yanında, bölgenin de eğitimsel, kültürel, siyasi ve sosyal hayatına ciddi katkılar sunmaktadır. Manas Üniversitesi Kırgız biliminin gelişimine katkıda bulunmasının yanında, kadim Kırgız dilinin de yaygın bir eğitim dili olması için ciddi ve çok başarılı sonuçların alındığı çalışmalar yapmış, yapmaya da devam ediyor. Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Türkiye, her alanda başlattığı kalkınma atağını, Türk dünyası ile olan ilişkilerine de taşımıştır. İkili ilişkilerimizin daha da gelişmesi için TİKA başta olmak üzere, Kızılay, TRT ve Manas Üniversitesi gibi kurum ve kuruluşlara da ayrı bir önem vermiş ve tarihi bir görev yüklemiştir" dedi.


"Biz bir atanın çocuklarıyız"


Yalçın Topçu, konuşmasının devamında şunları kaydetti:


"Cumabekov'un şu sözü hep kulaklarımdadır, "Biz bir atanın çocuklarıyız. Çünkü bizim bağlı olduğumuz dinimiz, geleneklerimiz ve yüreğimiz birdir. Hayatımız ve yaşamımız farklı olsa da şah damarımız ve atalarımız birdir. Tarih bunu tasdik etmiştir." Aynı zamanda kardeşim İbrahim Yunusov'un ifadesiyle "Pazarımız da birdir, mezarımız da birdir.' Bu duygular içinde Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi Denetleme Kurulu Üyesi ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı olarak, Manas Üniversitesi ve Yerli Düşünce Derneği mensupları adına, bağımsız Kırgızistan'ın 27. yıldönümünü kutluyor, Kırgızistan'ın ve Kırgız kardeşlerimizin ilelebet hür ve refah içinde payidar kalmasını Cenabıhak'tan diliyoruz." - ANKARA

Haber Yayın Tarihi: 31.08.2018 02:23 Kaynak: İHASon Dakika

Ev temizliğinden kazandığı sermayeyle mantar üreticisi oldu
Karın ağrısı şikayetiyle geldiği hastanede iç organlarının ters yerde olduğunu öğrendi Didem Soydan'dan "Seninle cinsel ilişkiye girmeden ölmek istemiyorum" diyen takipçisine cevap

Son Dakika Haberleri