'Yarasa kadın'dan tüm dünyaya uyarı: Koronavirüs, buz dağının yalnızca görünen yüzü - Son Dakika

'Yarasa kadın'dan tüm dünyaya uyarı: Koronavirüs, buz dağının yalnızca görünen yüzü

Yürüttüğü çalışmalar nedeniyle 'yarasa kadın' olarak da bilinen Vuhan Viroloji Enstitüsü'nden Shi Zhengli, "Vahşi hayvanların taşıdığı diğer bilinmeyen virüsleri tanımalı ve erken uyarı vermeliyiz" dedi. Zhengli, koronavirüsün buz dağının yalnızca görünen yüzü olduğunu söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde can almaya devam ederken, hastalığın başladığı Çin'den kritik bir uyarı geldi. Salgının yayıldığı iddialarının merkezindeki Vuhan Viroloji Enstitüsü'nden Shi Zhengli, koronavirüs salgınının buz dağının yalnızca görünen yüzü olduğunu öne sürdü.

Yaptığı çalışmalar nedeniyle 'yarasa kadın' olarak da bilinen Zhengli, "Eğer insanlığı sıradaki bulaşıcı hastalık salgınından korumak istiyorsak, doğada vahşi hayvanların taşıdığı diğer bilinmeyen virüsleri tanımalı ve erken uyarı vermeliyiz" dedi.

"YENİ MUHTEMEL SALGINLAR YAŞANACAK"

CGTN kanalına röportaj veren Zhengli, "Eğer çalışmalar yürütmezsek yeni muhtemel salgınlar yaşanacak" ifadelerini kullandı.

VİRÜSÜN KAYNAĞINA DAİR İDDİALAR

Zhengli'nin çalıştığı Vuhan Viroloji Enstitüsü, salgının ortaya çıktığı ilk günden bu yana tartışmaların hedefinde. Geçtiğimiz haftalarda Daily Mail gazetesi, enstitünün fotoğraflarına yer vererek teorisyenlerin virüsün buradan çıktığını öne sürdüğünü yazdı.

Söz konusu haberde gizemli olarak adlandırılan merkezin 2002 yılında ortaya çıkan SARS krizinden sonra inşa edildiği belirtildi. Virüsün enstitüde üretilmese bile buradan yayıldığını iddia eden komplo teorisyenleri, incelemeler yapan çalışanlarla dışarı taşındığını savunuyor.

YAKLAŞIK 350 BİN İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Worldometers'ın verilerine göre dünya genelinde 5.5 milyon kişiye bulaşan koronavirüs nedeniyle 348 binden fazla insan hayatını kaybetti.

YORUMLAR (28)
  • nokta sen ne çok biliyon: Herkes herşeyi ne çok biliyo la. Bilmediğiniz konuda konuşana para cezası var deseler, kredi çekip gene konuşur bizim milletimiz. EYT,işsizlik,emeklilik bilmediğiniz konu çözemediğiniz sorun yok amk. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • .: iyide eğer araştırırlarsa ve o virüsü çıkarırlarsa illaki bir beyinsiz gelip bunu kötü niyetle kullanacaktır yapar yaparlar insanlar yapar. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

09:26 Nefes alamayan oğlunu ambulansa taşıyan babanın feryatları yürek yaktı 08:20 Hatalı basılan 50 TL'ye, 75 bin lira teklif edildi 07:22 Dokunulmazlık oyununu kazanan Cemal Can, ilk eleme adayını belirledi 03:28 Aksaray'da su yerine yanlışlıkla tiner içen çoçuk, hastanelik oldu 01:19 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 10 farklı kuruma kritik görevlendirme 22:52 Mucize Doktor'un kadrosuna sürpriz bir isim daha katıldı 21:49 Gaziantep'te koronavirüs vakalarındaki artış tehlikeli boyuta ulaştı 21:28 Bakan müjdeyi verdi! Türkiye, koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacını üretecek 19:52 "Ölüm raporunda neden koronavirüs yazmıyor" diyen şahıs, başhekim yardımcısına saldırdı 19:29 İddia için 40 metrelik falezlerden denize atlayan Rus genç, hayatını kaybetti 18:46 Siyanürlü şerbetle anne ve babasını öldüren sanıktan tuhaf sözler: Cezaevinde sıkıldım 18:41 Aydınlı genç, çenesinden 420 gram tümör alınınca hayata yeniden döndü 18:16 Maskesiz dolaşan vatandaşların bahaneleri pes dedirtti: Uçtu, unuttum, düşürdüm 16:34 Seçim anketlerindeki AK Parti oranına hükümet kanadından yanıt geldi: Oy kaybı söz konusu değildir 15:45 Hız limitini aşan sürücünün gösterdiği korkunç gerekçe cezadan yırtmasını sağladı