"Yetişmez" denilen yerde 40 ton deveci armudu üretti! Bu yıl 120 bin TL kazanacak - Son Dakika

"Yetişmez" denilen yerde 40 ton deveci armudu üretti! Bu yıl 120 bin TL kazanacak

09.10.2019 09:40

Çanakkale'de market işleten İlhan Gürel, 10 yıl önce bahçesinde deveci armudu yetiştirmeye karar verdi. Çevresindekilerin "Burada olmaz, yetiştiremezsin" demesine rağmen fidanlarını dikip büyüten Gürel, bu yıl yaklaşık 40 ton ürün elde etmeyi bekliyor. Armudun kilosunu 3 TL'den satan Gürel'in yıllık kazancı 120 bin TL olacak.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde market işleten İlhan Gürel (44), Çayiçi mevkiindeki 22 dönümlük bahçesinde 10 yıl önce deveci armudu yetiştirmeye karar verdi. Ancak çevresindekiler, iklimin uygun olmadığını ve bahçesinde deveci armudunun yetişmeyeceğini söyledi. Buna rağmen fidanlarını dikerek büyüten Gürel'in yüzü bu yılki yüksek verim ve fiyatlar ile güldü. Lezzeti, dayanıklılığı ve iriliği ile ön plana çıkan deveci armudunu üreten Gürel, şu ana kadar hasat ettiği 10 ton ürününü toptan kilosu 3 TL'den sattı. 30 ton daha ürün hasat etmeyi bekleyen Gürel, bahçesinden toplamda 40 ton ürün beklediğini söyledi.

"BU YIL FİYATLAR BEKLENTİMİZİN ÜZERİNDE"

Deveci armudunun piyasada aranan bir meyve olduğunu belirten İlhan Gürel, "Bölgemizde ilk kez biz üreticiliğine başladık. İlk başlarda bana 'bu ürünü yetiştiremezsin, olmaz' dediler. Ama biz mücadeleyi bırakmadık. 10 yıl önce fidanlarımızı dikmiştik. 3 yıl sonra ürün vermeye başladı. Asıl verim ise, 10-12 yaş arasında oluyor. Şu anda da başardığımıza inanıyorum. 10 yılımızı tamamladık ve verimimiz arttı. Tabii bu meyve için bakım da, iklim de önemli. Çiçek döneminde don yaşamazsak ürünümüz güzel oluyor. Ayvacıkımıza da bu ürünü tattırdık. Kış armudu, daha dayanıklı ve lezzet olarak çok güzel bir ürün. Talep de yoğun oluyor. Şu anda da ürünlerimizi piyasaya sunduk. Bu yıl fiyatlar beklentimizin üzerinde" diye konuştu.

"AĞIRLIĞI 1 KİLOYU ULAŞAN ARMUTLAR OLUYOR"

Topladığı deveci armutlarının en küçüğünün 300 gram civarında olduğunu, en büyüğünün de 1 kilo 200 grama kadar ulaşabildiğini söyleyen Gürel, "Ortalama ise, 400-500 gram civarında oluyor. 600 gramı geçen armutları duble armut olarak adlandırıyoruz. 200-300 gram armutlarımıza ikinci sınıf armut, 300 gramı geçen armutlara da birinci sınıf armut diyorum. Genelde 800-900 gram gelen armutlar dışarıya ihraç edilen armutlar" dedi.

Bu yıl aldığı verim ve fiyattan memnun olduğunu söyleyen İlhan Gürel, 22 dönümlük meyve bahçesini daha da büyütmeyi hedeflediğini belirtti.

 Yetişmez denilen yerde 40 ton deveci armudu üretti! Bu yıl 120 bin TL kazanacak
 Yetişmez denilen yerde 40 ton deveci armudu üretti! Bu yıl 120 bin TL kazanacak
 Yetişmez denilen yerde 40 ton deveci armudu üretti! Bu yıl 120 bin TL kazanacak
 Yetişmez denilen yerde 40 ton deveci armudu üretti! Bu yıl 120 bin TL kazanacak

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi 'Yetişmez' denilen yerde 40 ton deveci armudu üretti! Bu yıl 120 bin TL kazanacak - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

İETT otobüsünde yandaki kadına bakıp mastürbasyon yapan sapık kamerada Trabzonspor'da Eddie Newton gidiyor Abdullah Avcı geliyor Masumlar Apartmanı'nın 7. bölümden 2. fragman yayınlandı! Safiye temizlik krizine giriyor Meteoroloji uyardı! 2 bölgede sağanak bekleniyor Ermenistan ordusu, Azerbaycan birliklerine ve sivillere saldırarak üçüncü ateşkesi de ihlal etti Kuzenini tüfek ve bıçakla yaralayan şahıs evine giderek duş aldı 20 yaşındaki genç nakkaş iskeleden düşerek hayatını kaybetti Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi