2015 yılında, İslam karşıtı karikatürleri sebebiyle saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'dan, Fransızları kızdıran karikatür - Son Dakika

2015 yılında, İslam karşıtı karikatürleri sebebiyle saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'dan, Fransızları kızdıran karikatür

2 ay önce

Yıllar önce Hz. Muhammed'e ithafen yaptığı hakaret içerikli karikatürle tüm İslam coğrafyasının tepkisini çeken ve saldırıya uğrayan Fransız Karikatür Dergisi Charlie Hebdo, 13 Fransız askerinin Mali'de hayatını kaybetmesiyle ilgili tepki çeken bir karikatür yayınladı.

2015 yılında, İslam karşıtı karikatürleri sebebiyle saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'dan, Fransızları kızdıran karikatür, System.String[]

Yıllar önce Hz. Muhammed'e ithafen yaptığı hakaret içerikli karikatürle tüm İslam coğrafyasının tepkisini çeken, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, Mali'de yaşanan helikopter kazasında 13 Fransız askerinin ölümüyle ilgili yayınladığı karikatürler Fransa'da büyük tepkiye yol açtı.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Thierry Burkhard, ölü askerlere atıfta bulunan karikatürlerle ilgili öfke dolu açıklamalar yaptı. Sözcü Burkhard, karikatürlerin, ölen askerlerin ailelerini derinden yaraladığını dile getirdi.

ASKERİ SLOGANA ATIFTA BULUNDULAR

Charlie Hebdo'nun internet sitesinde yayınlanan beş karikatürden birinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Fransız bayrağına sarılı bir tabutun önünde resmedilmiş ve 'diğerlerinden farklı olmak için orduya katıldım' sloganı yer almıştı. Bu slogan, mevcut askeri kampanyalarda kullanılıyor.

FRANSA ORDUSUNUN YAŞADIĞI EN BÜYÜK KAZALARDAN BİRİ

Mali'de teöristleri hedef alan bir operasyon sırasından helikopterlerin çarpışması sonucu yaşanan kazada, 13 Fransız askeri ölmüştü. Yaşanan bu facia, Fransa ordusunun yakın tarihte yaşadığını en büyük kazalardan biri olarak kayıtlara geçti. Fransızlar, en son 1983 yılında Beyrut'ta yaşanan bir saldırıda 58 askerini kaybetmişti.

HZ. MUHAMMED'E HAKARET ETMİŞLERDİ

Sürekli İslam karşıtı karikatürleriyle gündeme gelen Charlie Hebdo,bir kaç yıl önce, Hz. Muhammed ile ilgili hakaret dolu karikatürler yayınlamış ve İslam coğrafyasından büyük tepki görmüşlerdi. Karikatürlere gösterilen tepki nedeniyle Fransa, 20'ye yakın ülkede diplomatik temsilciliklerini ve diğer resmi kuruluşlarını geçici süreliğine kapatmıştı.

CHARLİE HEBDO SALDIRISI

Charlie Hebdo mizah dergisi'nin İslam'a yönelik hakaret içeren karikatürleri sonrası, 7 Ocak 2015 tarihinde, OAZD Said ve Cherif Kouachi adlı iki terörist, Hebdo'nun Paris'teki ofisine saldırı yaptı. Gerçekleşen saldırılarda 11 kişi hayatını kaybetti.

Haber Yayın Tarihi: 04.12.2019 12:23 Son Dakika

Elazığ depreminin ardından Melih Gökçek'in attığı tweet, sosyal medyada büyük tepki topladı
Deprem sonrası eline aldığı bıçakla 160 aracın lastiğini patlattı Depremi önceden bilen isimden korkutan uyarı: Fay hattı uyanmaya başladı

Son Dakika Haberleri