YÖK'ten 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasına 1 yıl erteleme - Son Dakika

YÖK'ten 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasına 1 yıl erteleme

6 ay önce

Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasının 1 yıl ertelendiği açıklandı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversiteye girişte, 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasının 1 yıl ertelendiği açıklandı. Bilgilendirmede, "Yükseköğretim Kurulu'nun eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

YÖK'ten yapılan bilgilendirmede, üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alındığı, bunlardan 14 programa bazı üniversitelerin merkezi yerleştirme sınavı diğer bazı üniversitelerin ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ettiği belirtildi. Yükseköğretim Kurulu'nca hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavının sunucu ile yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

"BİR YIL ERTELENDİ"

Konuyla ilgili öğrencilerin ve velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alındı. Bunun üzerine kararın uygulanmasının 1 yıl ertelenerek, 2021 yılından itibaren başlatılması konusu görüşüldü ve karara bağlandı. Bilgilendirmede, "Bu vesileyle Yükseköğretim Kurulu'nun eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz" denildi.

YÖK'ten 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasına 1 yıl ertelemeSon Dakika

Çin'de salgını durduran doktorlardan Wang, Türk halkını uyardı: Dana ve koyun etini az yemelisiniz
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın startını verdiği kampanyaya ilk yorum: Bağışlar vergiden düşürülecek Son Dakika: 65 yaş üstü vatandaşların sahip olduğu araçların egzoz emisyon ölçümleri ertelendi